8. mart 1999. godine
Borbe u selu Kabaš 17/18. mart 1999. godine
General-major Lazarević referisao je o rezultatima akcije pripadnika MUP-a i 549. motorizovane brigade u selu Kabaš, severno od Prizrena.
Tekst objave preuzet iz ratnog dnevnika komandanta Treće armije generala Nebojše Pavkovića koji možete pogledati klikom na link ispod
Treća armija sedamdeset osam dana u zagrljaju Milosrdnog anđela
Protivteroristička akcija je izvedena da bi se zaštitila Kasarna „Car Dušan Silni“, obezbedila prohodnost komunikacije Prizren – Suva Reka i oslobodio prostor za posedanje položaja Oklopnog bataljona 549. motorizovane brigade i Brigadnog protivoklopnog odreda „549“.
Akcija je izvedena 17. i 18. marta 1999. godine, a učestvovale su Peta četa Posebnih jedinica Policije iz Prizrena, Odred Posebnih jedinica Policije iz Niša, jačine oko 350 ljudi, i jedinice iz 549. motorizovane brigade, stacionirane u kasarni – šest tenkova, četiri protivavionska topa 30/2 mm, dva samohodna oruđa 90 mm, dva minobacača 120 mm, dva minobacača 82 mm i dve haubice 122 mm – ukupno oko 600 ljudi.
Selo Kabaš je bilo potpuno uređeno za odbranu, a put od sela Koriše do sela Kabaša miniran. Sve kuće u selu bile su uređene za smeštaj i boravak pripadnika OVK i za pružanje otpora iz njih. U kućama su pronađeni američki kreveti i humanitarna pomoć američkog porekla.
Posebno su u inžinjerijskom smislu bili uređeni Gurit-Mahala i objekti Rufut i Beriša, na kojima su otkriveni objekti od betona, povezani rovovima i saobraćajnicama. U selu nije bilo civilnog stanovništva, već samo pripadnici ŠTS. Na prilazima selu su bile postavljene straže i manje grupe za odbranu.
Teroristi su pružili otpor u početku, dok nisu shvatili da su okruženi i da je otpor uzaludan. Većina njih je pokušala da se u civilnim odelima probije iz okruženja preko Gurit-Mahale i okolnih objekata. Prilikom pretrasa pronađena su tela 11 nastardalih u sukobima sa našim snagama i veća količina naoružanja i razne opreme.
U kućama koje su pretvorene u ambulante pronađena je sanitetska oprema, kreveti i ćebad američkog porekla, veća količina municije, eksploziv, protivtenkovske mine, mina za ručne bacače, 15 kompleta uniformi, 20 vreća za spavanje, 30 poljskih kreveta, 10 zaštitnih prsluka, 29 pari čizama i veća količina lekova.
Do kraja dana izvršen je teroristički napad na kolonu vozila u selu Besinje, na putu Podujevo–Priština.
U zasedu, koju su postavili teroristi, naišlo je i vozilo načelnika oklopno-mehanizovanih jedinica Prištinskog korpusa, pukovnika Nikolić Čedomira, koji je lakše ranjen.
Teroristički napad sa težim posledicama dogodio se kod sela Hercegovo, južno od Kosovske Mitrovice za osam kilometara.
Na jedinicu iz sastava Borbene grupe «1» 125. motorizovane brigade, koja je kontrolisala put prema planini Čičavici, ŠTS su iz zasede otvorili vatru i ranili kapetana Srđana Draganovića, poručnika Predraga Gocevića i vojnike, Eglo Bajra, Bojana Dimitrijevića, Aleksandra Stojanovića i Veska Pejčinovića i vojne obveznike, Dragana Jovaševića i Vladimira Radovića.

